Zaczynając przygotowania do aranżacji swojego małego mieszkania, pamiętajmy że – liczy się każdy centymetr!
Optymalne wykorzystanie przestrzeni, to kompromis pomiędzy wystarczającą ilością miejsca do przechowywania a potrzebami estetycznymi i przestrzennymi domowników.

Jeśli nie wiesz jak urządzić małe mieszkanie, ale chcesz zadbać o jego wystrój, gustownie urządzić i wyposażyć – zrób najpierw Plan.

Polecam stosowanie bieli, lekkich szarości, pasteli, rozwodnionych akwareli. Mocne kolory mogą występować w miejscach intensywnie obdarzonych światłem dziennym i sowicie doświetlonych sztucznym.

Czym się powinno cechować małe mieszkanie?

 • powściągliwością w stosowaniu intensywnych kolorów,
 • konsekwencją użytych kształtów,
 • pomysłowym łączeniem kilku funkcji w jedną,
 • jasnymi barwami i matową strukturą,
 • zabudową projektowaną na wymiar i pod sprecyzowane potrzeby,
 • podwyższonym standardem materiałów wykończeniowych,
 • ukierunkowanym doświetleniem funkcji w przestrzeni,
 • mobilnością i elastycznością zastosowanych elementów,
 • prostotą form,
 • brakiem zabiegów podziału przestrzennego,
 • efektywnym wykorzystaniem wysokości lokalu,

To prawda, że te elementy są korzystne również przy większych powierzchniach ale dla małych są najważniejsze.

ciekawe małe wnętrze warszawa
projekt wnętrza przytulnej kawalerki

Na małe wnętrze trzeba mieć pomysł – myśl przewodnią. Trzeba się umieć powstrzymać przed kupowaniem „tego co ładne”. Kupować natomiast to co ładne, trwałe i do siebie nawzajem pasuje. Ważna jest również ilość – nie zagracaj przestrzeni czymś, bez czego się obędziesz.

wnętrze z pomysłem małe mieszkanie
Zbuduj z nami małą, uroczą przestrzeń

Nic nie zbuduje tak atmosfery małego wnętrza jak: naturalność, prostota, wstrzemięźliwość i oryginalność wkomponowanych detali. Aby wnętrze było okazałe, musi być zaplanowane, plus trzeba mieć na nie pomysł. Motyw przewodni który definiuje jego charakter. Usiądź z kartką i zaplanuj wszystko krok, po kroku. Rozrysuj ściany, rzut z meblami. Zgromadź zdjęcia planowanych materiałów i oceń czy razem komponują się harmonijnie.

oświetlenie małego wnętrza projekt mażeń
Zaplanuj swoje wnętrze – małe mieszkanie

Bez odpowiedniej ilości światła nawet piękne wnętrze będzie wyglądało mizernie. Dzięki naświetleniu widzimy barwy wnętrza. Kiepskie lampy przekłamują kolory! Źródła światła powinny mieć RA/Cri przynajmniej na poziomie 80 a najlepiej powyżej 90. Pamiętajmy że stara tradycyjna żarówka posiada RA na poziomie aż 100.

aranżacja małych wnętrz
jak zaprojektować małe mieszkanie

Projekt małego mieszkania wymaga najczęściej wykonania mebli na wymiar, mimo wyższej ceny, to się jednak opłaca, gdyż ich efektywność będzie nam służyła latami.

„Na pewno przyjemniej się żyje w małym urokliwym mieszkanku, niż w dużym a niedopracowanym.”

Zapraszam do współpracy z naszą Pracownią Wnętrzarską – gdy sam nie masz czasu na zaplanowanie wszystkiego, my zrobimy to dla Ciebie:)

Architekt Wnętrz Warszawa Paweł Pietrzak
Projektant Wnętrz Warszawa

11 komentarzy

 1. Musimy zacząć od tego co uważamy za małe wnętrze, czy będzie to mieszkanie w boku 50 metrów czy np 32 metry, oraz czy w lokalu mieszkają dzieci, to drugie może znacząco zmienić podejście do aranżacji wnętrza z takiego które cechuje nacisk na wizualność na takie w którym najważniejszym elementem jest funkcjonalność i wykorzystanie każdego skrawka.

 2. Przy dobrze zaaranżowanym wnętrzu, nawet mała przestrzeń może bardzo zyskać i sprawiać radość z przebywania w niej. Robicie super robotę – prace bardzo oryginalne i pomysłowe 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 3. Uwielbiam czytać Państwa propozycję na temat wystrojów wnętrz, Pomysły które są prezentowane są niezwykle ciekawe i inspirujące. Właśnie z mężem wykańczamy nasze małe własne mieszkanie ;D Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł gdyż udało mi się już podpatrzeć kilka fajnych rozwiązań ;D

 4. Bardzo cenne porady! Jesteśmy na etapie urządzania wnętrz, we własnych czterech kątach. Tydzień temu zamontowaliśmy klimatyzację do mieszkania w Gdańsku, by przygotować się już na upały, które mam nadzieję nastąpią. Oczywiście w mieszkaniu będzie wtedy przyjemnie! W tym tygodniu przyjeżdża do nas kuchnia, już nie mogę się doczekać 😀

  Mariolka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 1 =