Kuchnia-jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj spędzamy większość czasu przygotowując potrawy, spędzając czas z rodziną. Każde pomieszczenie tego typu musi być zaprojektowane w sposób bardzo przemyślany, tak byśmy mogli czerpać radość z jego użytkowania, nie potykając się o kable elektryczne, czy przemierzając kilometry między zlewem a lodówką.

Projektowanie kuchni – kiedy zacząć o nim myśleć? 

https://pl.pinterest.com/pin/696932111056058074/

Warto zwrócić uwagę, że kuchnia jest pomieszczeniem, o którego aranżacji powinniśmy zaczynać myśleć już podczas etapu tworzenia projektu domu czy kupna mieszkania. To w tym okresie możemy zadecydować o tym, w której części domu będzie ona usytuowana, jaką będzie miała wielkość oraz rozplanować potrzebne przyłącza i instalacje.

Kuchnia jest elementem wyjątkowo spersonalizowanym pod preferencje danej osoby. Zabierając się za projektowanie tego pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim, ile czasu w niej spędzamy, czy służy nam tylko do odgrzewania gotowych dań a może do gotowania wykwintnych potraw, czy posiłki spożywamy w niej czy w innym pomieszczeniu. Aby służyła nam ona przez długie lata, warto rozważyć kilka zasadniczych kwestii.

Poradnik projektowania kuchni, czyli jakie aspekty wziąć pod uwagę.

 

Wybór stylu kuchni, a aranżacja pozostałych pomieszczeń

https://pl.pinterest.com/pin/AZjKh_PL1h7XFBvI1fJzvFgUWb06yDTLXESBEvkIdgrwkB0D1OT0-7k/


Z pozoru może wydawać się, że jest to element niemal nieistotny, lecz ma on odzwierciedlenie w dalszej pracy nad wyglądem naszej kuchni. Warto wybrać jeden konkretny styl, w jakim chcemy stworzyć kuchnię i konsekwentnie dążyć do jego finalizacji. Najgorszym co może nas spotkać na tym etapie projektowania jest, wymieszanie stylów w jednym pomieszczeniu oraz jego niespójność z charakterem innych pomieszczeń.

Potrzeby i nawyki mieszkańców

Każdy z nas wie, ile tak naprawdę czasu spędza w kuchni i umie powiedzieć, na co go przeznacza. Jeśli spędzamy godziny gotując wykwintne potrawy-warto postawić na szeroką i wykonaną z materiału odpornego na zniszczenia, powierzchnię roboczą. Dobrą opcją dla wspólnego przygotowywania posiłków może stanowić wyspa kuchenna, która zapewni doskonały dostęp do strefy gotowania oraz przygotuję dużą powierzchnię pod dodatkowe szafki i szuflady. Jeśli jednak naszą ulubioną częścią podczas gotowania są rozmowy z bliskimi, warto postawić na kuchnię otwartą, połączoną z jadalnią lub salonem i cieszyć się chwilami spędzonymi z rodziną.

https://pl.pinterest.com/pin/300756081360952626/

 

Instalacje i sprzęt AGD

Zarówno instalacje, jak i sprzęt AGD to kwestia bardzo indywidualna. Warto przemyśleć, gdzie w przyszłości ustawimy jaki sprzęt i w tych miejscach podłączyć instalację elektryczną, dopływ wody czy podłączenie gazu. Montaż tego typu nie powinien być przypadkowy, gdyż może utrudniać nam nie tylko umeblowanie kuchni, ale również powodować dyskomfort w jej użytkowaniu.

 

Oświetlenie

Szczególnie ważne w miejscach przygotowywania posiłków, głównych blatów roboczych, czy miejscach ustawienia małego AGD.

 

 

Częstotliwość zakupów i liczba przechowywanych w kuchni produktów

https://pl.pinterest.com/pin/418201515388949184/

Często zdarza się, że w naszej kuchni brakuje miejsca na zapasy lub przechowywanie żywności pozostałej na przykład po rodzinnej imprezie. Projektując kuchnię warto przemyśleć, jak dużo miejsca potrzebujemy do przechowywania produktów trzymanych na „czarną godzinę” i rozplanowania dodatkowych szafek lub wydzielenia małej spiżarki, która posłuży do przetrzymywania tego typu produktów. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy gotują na wyrost okaże się pojemna lodówka.

Czynniki związane z głównym użytkowaniem kuchni

Każdy z nas jest inny. Pamiętajmy o tym projektując kuchnię -zwracajmy uwagę nie tylko na styl, kolor mebli i dodatków, ale przede wszystkim na wysokość blatów i zawieszenie górnych szafek, które powinny zostać dobrane pod nasze wzrostowe preferencje. Dodajmy, że układ pracy strefy roboczej będzie wyglądał inaczej dla osoby praworęcznej niż tej, która jest leworęczna.

 

https://pl.pinterest.com/pin/32721534778356433/

Na koniec nie zapomnij określić tego najbardziej istotnego elementu – budżetu.

 

TRÓJKĄT ROBOCZY

 

Każda perfekcyjna pani domu wie, jak przygotować idealny posiłek. Najpierw musi wyjąć potrzebne produkty z lodówki, umyć je, a dopiero potem przystąpić do ich obróbki termicznej. Aby wszystkie te czynności przebiegały w sposób sprawny, wszystkie kluczowe narzędzia – lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny stanowić wierzchołki trójkąta bocznego. Zbędne są tutaj wyższe zabudowania między tymi trzema, kluczowymi elementami.

https://pl.pinterest.com/pin/524739794068316051/

Długość ramion trójkąta nie powinna przekraczać 7-8m, a odległości pomiędzy urządzeniami powinny być nie zbyt duże:

 • od lodówki do zlewozmywaka – 120–210 cm,
 • od zlewozmywaka do płyty grzewczej – 120–210 cm,
 • od płyty grzewczej do lodówki – 120–270 cm.

Pomiędzy urządzeniami należy zostawić odpowiednią przestrzeń w postaci blatów o optymalnych wymiarach:

https://pl.pinterest.com/pin/141089400806989760/
 • przy lodówce o długości około 60 cm (niezbędny, aby rozpakować zakupy, wyłożyć produkty z lodówki)
 • główny blat roboczy o długości minimum 80–100 cm między zlewozmywakiem a płytą grzewczą (niezbędny do odłożenia wymytych produktów, krojenia, siekania, panierowania przed wrzuceniem do garnka lub na patelnię)
 • dodatkowy blat o długości minimum 60 cm za kuchenką (do odstawiania gotowych potraw).

 

Mimo, że odległości pomiędzy kluczowymi urządzeniami nie powinny być zbyt duże, nie zapominajmy, by zostawić nieco miejsca na wygodne do pracy blaty. Każde usytuowanie i kolejność ustawienia sprzętu zależy od naszych preferencji oraz wielkości i kształtu kuchni. Pamiętajmy, aby wszelkie zasady tworzenia kuchni podporządkować jej parametrom, nawykom i potrzebom jej użytkowników.

 

ZAPLANOWANIE STREF FUNKCJONALNYCH

Idealna kuchnia to taka, w której pracuje się w sposób swobodny, łatwy i przyjemny, gdzie każda szafka znajduję się w dokładnie przemyślanym miejscu, a odpowiednie ustawienie sprzętów sprzyja sprawnemu wykonywaniu czynności w określonej kolejności.

https://pl.pinterest.com/pin/677791812642350754/

Przygotowanie posiłków niemal zawsze poprzedzone jest tym samym tokiem postępowania: przyniesieniem i rozlokowaniem zakupów, wyjęciem produktów z lodówki, umyciem, obróbką, aż do pieczenia czy gotowania. Aby szereg tych czynności przebiegał w sposób ciągły warto przyjrzeć się bliżej schematowi podziału kuchni na pięć stref.

 

 1. STREFA ZAPASÓW – To od niej rozpoczyna się układ stref w kuchni, tak jak gotowanie rozpoczyna się od wyjęcia zapasów z szafek. Obejmuje lodówkę, zamrażarkę i szafki na żywność. Ze względu na wygodę strefa zapasów powinna znajdować się po lewej stronie od wejścia do kuchni, dobrze by w bezpośrednim sąsiedztwie-na przykład w okolicach lodówki czy zlewozmywaku znajdował się blat przeznaczony na odłożenie wyjętych produktów.

 

 1. STREFA PRZECHOWYWANIA – Jest przeznaczona do przechowywania sprzętu niezbędnego do gotowania, dlatego też powinna składać się z dużej liczby szuflad i pojemnych szafek.
https://pl.pinterest.com/pin/32862272265944343/

 

 

 1. STREFA ZMYWANIA – służy przygotowywaniu produktów do obróbki poprzez między innymi obieranie, czyszczenie, ale jest wykorzystywana także do mycia blatów czy napełniania garnków. Obejmuje zlew, a pod nim tradycyjnie kosze na śmieci. W jej skład wchodzi także zmywarka, szafka na detergenty, miejsce na suszenie naczyń oraz blaty do dalszej obróbki produktów. Zlewozmywak należy umieścić blisko głównego blatu roboczego, ponieważ przygotowanie posiłków wiąże się z częstym myciem narzędzi kuchennych, desek do krojenia i samych produktów.

 

 1. STREFA PRZYGOTOWYWANIA – Składa się z głównego blatu roboczego, na którym wykonujemy kluczowy etap prac związany z przygotowywaniem posiłków. By sprzyjał wygodnej pracy, musi mieć co najmniej 90cm długości, a w jego pobliżu powinny znajdować się najczęściej używane narzędzia pomocne w naszej pracy. Strefa ta powinna zajmować centralne miejsce w każdej kuchni.

 

 1. STREFA GOTOWANIA – Obejmuje płytę grzewczą, piekarnik, kuchenkę mikrofalową oraz okap. Jej celem jest gotowanie, pieczenie i podgrzewanie. W czasach ówczesnych coraz częściej posiłki przygotowujemy w piekarniku czy kuchence mikrofalowej – wygodnie jest umieścić te sprzęty w układzie słupkowym, na wysokości oczu lub poziomo. Istotnym jest, by kuchenka nie kończyła ciągu roboczego, a tuż za nią znalazł się krótki, około 50cm blat, przeznaczony na odkładanie gorących naczyń.

 

Wszystkie strefy należy rozmieścić w podanej kolejności, zaczynając od drzwi. Dla osoby praworęcznej optymalny jest kierunek zgodny z ruchem zegara, dla osoby leworęcznej – odwrotny.

 

Planowanie kuchni zaczyna się już na etapie tworzenia projektu domu. To tutaj planujemy, w którym miejscu będzie usytuowana, jaką będzie miała wielkość i położenie względem innych pomieszczeń. Zastanawiamy się nad układem mebli oraz funkcjonalnym przeznaczeniem niektórych sprzętów. Istotnym jest, by sukcesywnie dążyć do zrealizowania swoich zamierzeń i w efekcie stworzyć kuchnię, nie tylko funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu, ale przede wszystkim będącą spełnieniem naszych marzeń.

 

https://pl.pinterest.com/pin/475763148106784727/
https://pl.pinterest.com/pin/AZg8hwQ6d-EnMQ2qPlf-T1NW6I6DvRdw5oLIXFF7xoW83IlyLQH26DE/

 

 

11 komentarzy

 1. Jak jest duża przestrzeń na kuchnie to projektowanie jest dosyc łatwe. Problem pojawia sie jak kuchnia jest mała, a np. trzeba zrobić jakies dzikie kombinacje. Dla siebie to pół biedy, gorzej jak sie robi zlecenie dla klienta i ma wymaganai z kosmosu 😀

 2. Jak jest duża przestrzeń na kuchnie to projektowanie jest dosyc łatwe. Problem pojawia sie jak kuchnia jest mała, a np. trzeba zrobić jakies dzikie kombinacje. Dla siebie to pół biedy, gorzej jak sie robi zlecenie dla klienta i ma wymaganai z kosmosu 😀

 3. Największym wyzwaniem jest zaprojektowanie małej kuchni. Trzeba wszystko tak rozplanować, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i przy tym, aby kuchnia była funkcjonalna. W takim przypadku warto zaczerpnąć porady architekta wnętrz, który zaproponuje najlepsze, możliwe rozwiązanie.

 4. Ostatnio remontowałam kuchnie oraz postawiłam na meble w kolorze taupe. Kolor nietypowy, ale nie chciałam standardowych mebli w kolorze białym bo chciałam aby pomieszczenie było oryginalne.

  W projekcie kuchni moim zdaniem najważniejsze jest zachowanie 3 stref: przechowywanie (lodówka szafki, spiżarnia), przygotowanie produktów, mycie i zmywanie (zlewozmywak, zmywarka) oraz gotowanie (blat, płyta grzejna, piekarnik).

 5. Zaprojektowanie kuchni wydaje się niezbyt skomplikowane, jednak gdy sięgniemy głębiej okazuje się, że równie ważna, jak kolor i wykończenie frontów jest funkcjonalność. Świetny wpis, Dobrze, że przypomina o tym, że meble kuchenne powinny być również praktyczne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 18 =