Nasi praprzodkowie ewoluowali, rozwijali się, tworzyli coraz większe społeczności. Z czasem, na przestrzeni wielu setek lat w różnych częściach świata niezależnie od siebie, społeczności te przekształciły się w cywilizacje.

Cywilizacja Egipska jest pierwszą, która zostawiła po sobie tak ogromną spuściznę kulturowo historyczną, również w zakresie architektury oraz meblarstwa. Któż z nas nie słyszał o piramidach? Ale po kolei.

 

Początkowo głównym materiałem budulcowym w starożytnym Egipcie była nietrwała suszona cegła mułowa. Jednak z czasem Egipcjanie nauczyli się obrabiać dobrze dostępny w ich rejonach kamień. I to dzięki zastosowaniu kamienia obecnie możemy podziwiać wiele budowli Egipskich lub ich pozostałości, które pozwalają na ich rekonstrukcje.

źródło: pinterest

 

Najbardziej znanymi budowlami Egipskimi są oczywiście wyżej wspomniane piramidy, które pełniły funkcje grobowców. Ściana piramidy ma kształt trójkąta, zbudowana jest z ogromnych bloków kamiennych zgodnie z zasadą złotego podziału. Architektura Egipska charakteryzuje się zachowaniem proporcji i symetrii.

Egipcjanie wierzyli, że jeżeli dany budynek, konstrukcja czy nawet przedmiot codziennego użytku nie zachowuje zasady złotego podziału lub symetrii jest chaotyczny i nieprzyjemny dla oka. Myślę, że zasada ta pozostaje niezmiennie aktualna.

 

 

 

 

źródło: pinterest

Meble z okresu starożytnego Egiptu charakteryzują trzy rzeczy: forma, kolor, materiał. Wiemy o nich tak wiele dzięki meblom zachowanym w grobowcach, jak również z malowideł na ich ścianach.

Meble były wykonane głównie z importowanego drewna hebanowego, cedrowego lub oliwkowego. Dominowały kolory zdecydowane takie jak czerwień, żółcień, niebieski, ale także bardzo charakterystyczne czerń i złoto.

Co ciekawe Egipcjanie znali popularną obecnie sztukę fornirowania. Stosowali ją wytwarzając meble o konstrukcji z drewna tańszego oklejonego następnie drewnem szlachetnym, często inkrustowanym złotem czy kością słoniową. Meble również charakteryzowała symetria, były one bardzo eleganckie i ozdobne, nawet w wersji dla uboższych użytkowników.

Ciekawym elementem mebli egipskich były ich rzeźbione nogi, bardzo często w formie zwierzęcych łap. Ich zdobienia i ornamenty mają zawsze jakieś znaczenie symboliczne, związane z wierzeniami, np. słońce, skarabeusz czy wąż.

 

 

źródło: pinterest

 

 

 

 

W tamtych czasach bardzo dużą uwagę przykładano do funkcjonalności – mebel miał nie tylko wyglądać, ale być przydatny i wygodny.

Meble, zwłaszcza krzesła i łóżka, które były dla Egipcjan najważniejszymi meblami, były dostosowane do wymiarów i proporcji człowieka. Siedziska, legowiska i oparcia były stosownie wygięte tak aby użytkownik czuł się komfortowo oraz wykonane z przyjemnych materiałów.

 

 

 

 

źródło: pinterest

 

 

Co o tym myślę?

Egipcjanie cenili piękno i symetrię, ale byli praktyczni – ich meble były nie tylko piękne, ich użytkowanie sprawiało przyjemność i pomagało w codziennym życiu. Ich meble były i dla ciała i dla duszy.

Żyjąc w duchu wspomnianego w poprzednim wpisie trendu eko i minimalizmu, zasada otaczania się przedmiotami nie tylko pięknymi, ale i praktycznymi jest jak najbardziej OK. Myślę, że powinniśmy z tego czerpać i wypełniać naszą przestrzeń przedmiotami miłymi dla oka, ale również praktycznymi, dopasowanymi do naszych osobistych potrzeb. Możemy również inspirować się stylem, detalem i kolorystyką tamtego okresu. Trzeba jednak pamiętać, że pojęcie piękna różni się obecnie od tego zgodnego z kanonem egipskim. Interpretacje stylu egipskiego należy przenieść na obecnie panujące kanony, co może zaowocować pięknymi i niepowtarzalnymi aranżacjami.

Jeden komentarz

  1. Bardzo lubię takie „podróże w czasie”. Patrząc wstecz możemy znaleźć całą masę inspiracji, którym warto nadać drugą młodość i tchnąć w nie nowe życie. Niektóre są wręcz ponadczasowe, inne wystarczy nieco „odkurzyć” z pajęczyn, a jeszcze inne zbudują swoistą retro atmosferę lub pozwolą rozbudzić wyobraźnię i symbolicznie cofnąć się do zamierzchłych epok.

    Tomasz.N

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − one =